Kalendarz 18 września 2020 , piątek. Ireny, Irminy, Stanisława Wschód/Zachód Słońca w Łodzi 05:20 17:50        Godło RP
  Informacje o programie edukacyjnym
  "ROWEROMANIA jest pilotażowym programem edukacyjny na rzecz promocji komunikacji rowerowej oraz kształtowania proekologicznych zachowań komunikacyjnych wśród dzieci i młodzieży na terenie Miasta Łodzi". Jest realizowany przez Wydział Edukacji Miasta Łodzi oraz 12 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Projekt dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość przyznanej dotacji to 226 000 PLN. Udział własny wynosi 26.060 PLN.
  Realizacja projektu pozwoli na upowszechnienie i promowanie aktywnych postaw proekologicznych poprzez realizację warsztatów dla młodzieży łódzki szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Poprzez realizowane działania projekt bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia liczby uczestników komunikacji rowerowej w Łodzi, co w konsekwencji oddziaływać będzie pozytywne na gospodarkę niskoemisyjną i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności mieszkańców województwa łódzkiego poprzez promowanie alternatywnych form komunikacji miejskiej wśród uczniów 12 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie Łodzi. Program ten pozwoli na wdrożenie systemowego rozwiązania, które zwiększy świadomość dzieci i młodzieży z terenu Miasta i wzmocni ich postawy proekologiczne.
  Projekt realizowany jest w następujących placówkach z terenu Miasta Łodzi: Publiczne Gimnazjum nr 15, Publiczne Gimnazjum nr 18, Publiczne Gimnazjum nr 21, Publiczne Gimnazjum nr 22, Publiczne Gimnazjum nr 24, Publiczne Gimnazjum nr 28, I Liceum Ogólnokształcące, IV Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7.

  Projekt obejmuje 3 główne działania:
  Montaż boksów i stojaków na rowery.
  Działanie, w którym zamontowane zostaną miejsca dla rowerów - stojaki/zadaszone parkingi oraz boksy rowerowe. Łącznie utworzone zostaną miejsca w 11 punktach w Łodzi (przy budynkach szkolnych) dla 18 rowerów każdy.
  Realizację warsztatów z zakresu edukacji ekologicznej "Na dwa koła".
  Odbywające się warsztaty łączą w sobie promowanie alternatywnych form komunikacji miejskiej oraz praktyczne umiejętności z zakresu transportu rowerowego. Zajęcia obejmują warsztaty z zakresu bezpieczeństwa na drodze, udzielania I pomocy, obsługi i konserwacji roweru itp. Młodzież bierze udział również w zaplanowanych warsztatach terenowych - dla każdej grupy przewidziane zostały dwie pięciogodzinne wycieczki rowerowe. Łącznie weźmie w nich udział 48 grup. Realizatorem warsztatów i wycieczek rowerowych jest Fundacja Edukacyjna "Siłaczka".

  Promocję komunikacji rowerowej i postaw proekologicznych - zakładka na stronie szkoły.
  W związku z pilotażowym charakterem projektu zaplanowane zostały aktywne działania upowszechniające i zachęcające do postaw proekologicznych oraz wykorzystania możliwości jakie obecnie daje infrastruktura Miasta mieszkańcom Łodzi. Każda szkoła utworzy na swojej stronie internetowej zakładkę tematyczną, na której będą umieszczane informacje o realizowanych działaniach w ramach projektu, w tym prezentacje, zdjęcia, opinie uczestników.

  Informacje o ROWEROMANII dostępne są na stronie Urzędu Miasta Łodzi: www.uml.lodz.pl/
  Informacje na temat projektów realizowanych i wspieranych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi znajdują się na stronie: www.zainwestujwekologie.pl

  Działania w ramach programu ROWEROMANIA w ZSP Nr 19 w Łodzi
  Program edukacyjny ROWEROMANIA był realizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 w Łodzi w dniach 16 września - 30 października 2015 r. W programie uczestniczyło 40 uczniów klas III. W ramach programu zrealizowano warsztaty poświęcone różnym aspektom kultury rowerowej: od ekologicznych zalet komunikacji rowerowej, poprzez bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a kończąc na prezentacji infrastruktury rowerowej naszego miasta oraz ciekawych tras rowerowych w regionie. Szczegółowy program warsztatów obejmował następujące tematy:
  • > Bezpieczeństwo rowerzysty na drodze
  • > Warsztat z zakresu obsługi i konserwacji roweru
  • > Pierwsza pomoc przedmedyczna
  • > Topografia i środowisko przyjazne rowerzystom
  • > Komunikacja rowerowa a zrównoważony rozwój
  Dzięki warsztatom uczniowie naszej szkoły mogli nauczyć się, jak reagować w nagłych wypadkach na drodze czy ścieżce rowerowej i jak udzielać pierwszej pomocy. Dowiedzieli się, na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru, w co wyposażyć rower, aby jazda była bezpieczna i komfortowa, jak ubrać się i co ze sobą zabrać na krótszy dłuższy wypad rowerowy, a wreszcie jak dbać o sprzęt i gdzie szukać pomocy, gdy potrzebna będzie większa naprawa.
  Bezpośrednim przygotowaniem do zaplanowanych wycieczek rowerowych były warsztaty poświęcone infrastrukturze rowerowej w Łodzi i okolicach naszego miasta. Uczniowie zostali zapoznani z siecią ścieżek rowerowych w Łodzi i bogate doświadczenie prowadzących warsztaty pozwoliło przedstawić uczniom różne propozycje krótkich i dłuższych wypadów rowerowych w województwie. Uczniowie poznali najciekawsze zabytki regionu i trasy rowerowe, którymi można do nich dojechać. Dowiedzieli się zaletach aplikacji rowerowych i zostali zapoznani z podstawowymi mapami przewodnikami rowerowymi po Łodzi i okolicach.
  Dzięki warsztatom uczniowie stali się bardziej świadomymi użytkownikami rowerów i ścieżek rowerowych.
  Oprócz warsztatów uczniowie podzieleni na 4 grupy uczestniczyli w wycieczkach rowerowych - każda z grup odbyła dwie wycieczki, jedną po Łodzi i drugą poza miasto.
  Planując wycieczki pragnęliśmy, aby były one jak najbardziej atrakcyjne zarówno ze względu na uroki krajobrazowe samej trasy, jak i na dodatkowe przewidziane przez nas atrakcje. I tak np. podczas wycieczek po łódzkich parkach uczniowie wzięli udział w warsztatach i plenerze fotograficznych, którego celem było pokazanie, jak wykonywać ciekawe zdjęcia podczas wycieczek (nie tylko) rowerowych. Wycieczki były realizowane z weekendy - na szczęście pogoda dopisała i mogliśmy się nacieszyć jazda po malowniczych zakątkach Łodzi i okolic.
  Trasy naszych wycieczek to:
  • > Udział w rajdzie rowerowych Tour de Kalonka i jazda po drogach i ścieżkach Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. W ramach tej wycieczki wzięliśmy udział w jednej z największych i najstarszych masowych imprez rowerowych w Łodzi. Uczniowie poznali okolice Kalonki i Kopanki, a następnie przemierzaliśmy Park Wzniesień odwiedzając takie miejscowości jak Moskwa, Jaroszki. Po drodze mogliśmy zwiedzić dwa piękne kompleksy leśne - Park Janikowski (Parowy Janinowskie) oraz Las Wiączyński.
  • > Arturówek i Łagiewniki - uczniowie zwiedzali słynne kapliczki i mogli sprawdzić swoją kondycję na leśnych podjazdach.
  • > Wjazd na punkt widokowy w okolicach Dobrej. Uczestnicy wycieczki wjechali na jedno z najwyższych wzniesień w Parku Krajobrazowym, skąd roztacza się wspaniała panorama. Podczas tej wycieczki uczniowie mogli poznać także miejsca związane z Iwaszkiewiczem (Byszewy, Skoszewy)
  • > Wycieczka po łódzkich parkach (Poniatowskiego, Źródliska, Nad Jasieniem) - połączona z plenerem fotograficznym.
  Zwieńczeniem programu ROWEROMANIA jest montaż wiaty rowerowej na dziedzińcu szkoły na 18 rowerów. Jesteśmy pewni, że wszystkie działania realizowane w ramach programu przyczynią się do popularyzacji roweru jako środka transportu i ekologicznego, nowoczesnego stylu życia.
  Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy na kolejne wycieczki - już w nowym sezonie, na wiosnę 2016.:: <<::Aktualności ::O nas :: Patron :: Matura :: Rekrutacja :: Strona główna